חיסכון במים

למען עתיד טוב יותר לכולנו

   אוג 10

פיתוח הרגלי אכילה נכונים לתינוקות

 

מזל טוב לנו, הילד כבר בן ארבעה חודשים!

עכשיו מתחילות השאלות המעצבנות של הסבתא, הקולגה מהעבודה ושל אחות טיפת חלב: "נו? התחלתם כבר טעימות?"

מה זה אומר?

השלב הקריטי הזה בחיי התינוק אמור לחשוף אותו למזונות מוצקים, במקביל לתזונה שהוא מקבל בארוחות חלב אם או תמ"ל. במסגרת אותן טעימות מפורסמות אתם אמורים להציע ליד טעימות קטנות, כדי שהגוזל הקטן יתחיל לתרגל את מערכות הלעיסה, הבליעה ומערכת העיכול למזון מוצק יותר.

חשוב לציין שלא מדובר על תחליף לארוחה, לפחות לא עד גיל חצי שנה, אלא רק שלב בו הילד מכיר טעמים ומרקמים חדשים מלבד פטמת הבקבוק וטעם החלב.

שלבים בדרך

גיל אפס עד ארבעה חודשים

התינוק ניזון מחלב אם או תחליף חלב (סימילאק, מטרנה ודומיהם), כאשר במזון זה נמצאים כלל המרכיבים החשובים להתפתחותו.

טיפ קטן בנוגע להכנת תמ"ל בצורה נכונה על פי המלצות משרד הבריאות, בייחוד בשבועות הראשונים להתפתחותו.

הבסיס לתמ"ל הינו מי ברז, מכיוון שחברת מקורות מוסיפה למים אלו פלואוריד המסייע בשמירה על השיניים שלנו ושל ילדנו. במידה ואתם משתמשים בבר מים, הקפידו להשתמש במוצרים של חברה המספקת מסנני מים ואל תתפתו למוצרים זולים שעלולים לסנן את הפלואוריד או לחילופין להשאיר את האבנית במים.

מי הברז חייבים להיות מורתחים, עדיף בקומקום שמביא את המים לנקודת רתיחה ובכך מחסל את כלל הבקטריות והחיידקים הנמצאים במים.

גם כן, במידה ומבוצע שימוש בתמי 4, אלקטרה בר או כל בר מים אחר – יש להקפיד על שימוש במים רתוחים שקוררו על ידכם, מכיוון שאופציית מים פושרים מערבבת מים רתוחים עם מים קרים שבהם עדיין קיימים חיידקים כאלו ואחרים.

גיל ארבעה חודשים עד חצי שנה

התינוק כשמו כן הוא, עדיין נמצא בגיל הינקות ושואב את רכיבי התזונה החיוניים עבור התפתחותו ממוצרים אלו.

בשלב זה יש לחשוף כאמור את הילד למזונות מוצקים, מכיוון שהחל מגיל שנה הוא אינו מקבל את כלל הערכים התזונתיים החשובים להתפתחותו מחלב האם או התמ"ל ויש לשלב ארוחות מוצקות – זאת בדיוק הסיבה שבשלב הזה אתם כבר אמורים לתת לו טיפות ברזל בנוסף לטיפות הויטמין.

הסבתות ממליצות לחשוף את הילד בתחילה לירקות, להעניק לו טעימות קטנות של בטטה, גזר, קישוא וכן הלאה. כאשר בכל פעם יש לתת לו בכמות של שתי כפיות קטנות. לאחר שהילד התרגל, תוכלו לעבור לפירות שטעמם מתוק יותר.

את הירקות יש לבשל במים עד שהם רכים לחלוטין, מומלץ לאדות את הירקות ובכך לשמור במעט על הערכים התזונתיים גם לאחר הבישול.

חשיפת המזון לתינוק צריכה להתבצע בשלבים מסודרים, וזאת בכדי לבחון את מידת הרגישות שלו למזונות מסוימים, כלומר בשלושת הימים הראשונים תנו לו לטעום מעט בטטה, גם מכיוון שמדובר על ירק וגם הוא מעט מתוק ובכך מקל על התינוק.

לאחר שלושה ימים שלבו גם גזר וכך לגבי ירקות נוספים, כאשר במהלך שלושת הימים תוכלו להבחין האם הילד מפתח אדמומיות או כל סימפטום אחר שיכול להעיד על רגישות למזון מסוים.

חשוב לציין שאכילת מזונות כתומים בכמות גדולה, פשוט תהפוך את צבע עורו של הילד ל… כתום… ולכן אין להפריז במזון מסוים. פשוט תגוונו, בדיוק כפי שאתם, ואייל גולן, לא הייתם רוצים לאכול בכל יום סטייק.

 

בשבוע הבא נעבור על רשימת המזונות המומלצים ואלו שממש אסור לכם לחשוף את ילדכם אליהם.

הכותב הינו אבא גאה לתינוק חמוד בן שבעה חודשים, כאשר כלל ההמלצות נכתבו על סמך ניסיונו האישי והתייעצות עם אחות טיפת חלב.