חיסכון במים

למען עתיד טוב יותר לכולנו

   פבר 21

חסכון במים עדיין רלוונטי לשנת 2016?

לא רבים זוכרים אבל אי שם בשנת 2008 לפני כשמונה שנים לערך פקד את מדינת ישראל משבר המים הגדול ביותר מאז קום המדינה. משברים רבים ידעה המדינה מאז הקמתה, אך בתחום המים זהו היה המשבר הראשון הרציני שידעה ישראל. תחילה לא ידעו במדינה כיצד להתמודד עם המשבר וקברניטי המדינה ורשויות המים ראו את מפלס הכנרת יורד מיום ליום, מבלי שהצליחו לעצור את הירידה הזו. לאחר מחשבה רבה וגיוסם של מיטב המומחים בכל התחומים הרלוונטיים, בין אם זה תחום המים, תחום הפרסום והשיווק, הצליחו במדינה לנהל את המשבר ולעצור את הירידות החדות במפלס המים.

אחת הדרכים הבולטות ביותר שכולנו זוכרים היה גיוסם של מפורסמים רבים אשר התגייסו לקמפיין "ישראל מתייבשת" כוכבי קולנוע ישראלים, כוכבי תיאטרון, דוגמניות וכו' התגייסו לקמפיין שזכור עד היום לתושבי המדינה. בתחום המקצועי התגייסו מיטב המומחים בתחום המים על מנת לבדוק כיצד ניתן יהיה לאגור מים בדרכים שונות על מנת למנוע בעתיד הישנות של משברים דומים. התפלת מי תהום הוא אחד הפתרונות המובילים אשר בהם התעסקו המומחים היות וזוהי המסקנה שהגיעו אליה המומחים כי תעזור ביותר במקרים של משברים דומים בעתיד, לאור פוטנציאל הגבוה של מי התהום בשטח מדינת ישראל.

מאז אותו משבר הוטמעה בצורה משמעותית תרבות חסכון המים בארץ וישנם רבים מתושבי המדינה שנוהגים כך עד היום בטענה שעד היום אנחנו שרויים במשבר מים. אז לא, כיום מצב המים בארץ הוא יציב ולמדינה ישנם רזרבות רבות, במוביל הארצי, בכנרת וכמובן פיתוחם של מי התהום. למרות זאת, זה לא אומר כי אנו יכולים לבזבז כעת מים ותרבות הצריכה החכמה עדיין רלוונטית על מנת למנוע מצבים בו עלולה להגיע המדינה למשבר מים נוסף.