חיסכון במים

למען עתיד טוב יותר לכולנו

   מאי 25

זיהום המים

זיהום המים הוא כמו כל זיהום אחר, פירושו הצטברות של חיידקים ומזיקים שיכולים לגרום לשינוי מהותו והרכבו של החומר המזוהם. זיהום המים גורם לירידה משמעותית ברמת איכות המים במיוחד אלו המיועדים לשתייה מאחר שמים מזוהמים יכולים לגרום למחלות ולתופעות לא רצויות למי ששותה אותם.

מים נקיים וטהורים הם הנוזל שאין לו צבע, לא ריח ובלי טעם, אך במידה ויש לו צבע, טעם או ריח ז"א המים מזוהמים ולא נקיים. המים הם הרכיב החיוני ביותר בחייהם של כל היצורים החיים על מנת לבצע אינטראקציות חיוניות, סילוק פסולת ועוד. יצורים אלו מקבלים את המים ישירות תוך כדי שתייה או באמצעות האוכל ודברי מזון שמספקים כמויות של מים הנמצאים בהרכב שלהם. לכן המים חייבים להיות נקיים בלי שום זיהומים, חיידקים או חומרים מזיקים על מנת לבצע את תפקידם החיוני לגוף ולא יהיו האמצעי והעברת מחלות וחיידקים לאותם גופים.

המים הנמצאים בטבע מחולקים לשני סוגים שהם המים המלוחים שמקורם מי הים והאוקיינוסים, הסוג השני הוא המים המתוקים שמקורם הגשמים, הנחלים, אגמים ומעיינות. זיהום המים מתרחש באחד ממקורות המים האלו והסיבות לכך רבות כמו:

  • פסולת – צואה ושתן של יצורים חיים, יצורים מתים והשפכים- ביוב, אשר נשפכים אל תוך מי הים, המעיינות וכל מקור אחר למים.
  • פסולת תעשייתית- כמו דשנים, שמנים, חומרי הדברה, יתרת מוצקים שזורמים אל תוך הנהרות, אגמים ומעיינות, זיהום זה נמצא בצורה משמעותית בקרבת הערים הגדולות שנמצא בהן הרבה מפעלים ובתי חרושת כימיים.
  • גזים כימיים הנפלטים לאוויר מהמפעלים- גזים אלו משתלבים ומתאחדים בהרכבם עם מי הגשם, מה שמוביל להיווצרותו של הגשם החומצי שמשפיע על חייהם ובריאותם של היצורים החיים. (גשם חומצי יכול לגרום לנזקים גם בהרכבם של יצורים לא חיים כמו בניינים ומונומנטים רבים).
  • זיהום רדיואקטיבי

  • ועוד…

למרות העלייה באוכלוסיית העולם וביקוש המים גדל, אך מקורות המים נשארו ללא שינוי.

לכן יש צורך להגן על אותם מקורות של המים מפני הזיהום שמתפשט בצורה דרמטית בתקופה האחרונה במדינת ישראל והעולם כולו. כמו כן גדל הצורך לחסוך ולייעל את השימוש במים.

  • זיהום של מקומות האחסון