חיסכון במים

למען עתיד טוב יותר לכולנו

   יול 23

אם מתפילים מים, מדוע המדינה דואגת מבצורת?

כמעט לכל מקום שפנינו פונות, אנו נחשפים לפרסומות העוסקות בחשיבות של חיסכון במים, בין אם זה בתשדירי הרדיו, בעיתונות, בשלטי חוצות ואפילו ברשת האינטרנט. למרות שבחורף האחרון היו כמה מערכות חורפיות ולמרות שישראל נחשבת למעצמה בכל מה שקשור לתהליך התפלת מים, עדיין טוענים ברשות המים כי המחסור במים בישראל עדיין חמור וכי יש חשש מבצורת והשאלה היא למה.

נכון להיום, בישראל יש חמישה מתקני התפלה שמספקים למדינה 585 מלמ״ק מים מותפלים בשנה. הענין הוא שהכמות הזו איננה מספיקה וזו הסיבה שיש כל הזמן חשש מבצורת. מסיבה זו, קיבלה הממשלה החלטה להיערך לעוד 100 מלמ״ק נוספים ויחד עם זאת לשקם 7 נחלים בצפון במטרה למנוע את המחסור במים נקיים לשתיה בשנים הבאות.

העלות של הפרויקט הזה עומדת על למעלה מ-150 מיליון שקלים כאשר בין השאר הרעיון הוא לבצע תכנית שיקום לכל נחל בנפרד הכוללת הפסקת שאיבה המים מהנחלים, הקמת תשתיות מתאימות שיסייעו למים לזרום לאורך הנחל, אגירה של המים במורדי הנחלים ואספקת מים נוספת דרך מערכת המים הארצית. המטרה היא להשלים את התכנית מקסימום עד שנת 2023. בנוסף לשלבים אלו, מדינת ישראל אישרה תכנית שדרוג לימת הכנרת שלמעשה תאפשר חבירה למערכת המים הארצית מה שיתרום להעלאת המפלס מצד אחד ולשיפור איכות המים מהצד השני.

מטרת התכנית:

  1. להגדיל את היקף התפלת המים הישראל
  2. לשקם את נחלי הצפון השונים הסובלים מאי זרימה במים
  3. המשך פעילות מסיבית במטרה להקטין את צריכת המים הביתית בישראל
  4. חיבור אזורים למערכת המים הארצית בישראל
  5. הקמת שני מרכזים בהם יתפילו מים
  6. החזרת מים מותפלים לימת הכנרת